Archiwum kategorii: aktualności

” Zakochanym być i kochanym być” – 22 kwietnia w Radomiu!

Zapraszamy na kolejny nasz spektakl, tym razem do Radomia, do Ośrodka Kultury i Sztuki RESURSA OBYWATELSKA! Spektakl w naszym wykonaniu odbędzie się 22 kwietnia. Bilety można nabyć tu: https://biletyna.pl/koncert/Zakochanym-byc-i-kochanym-byc/Radom

Program nawiązuje do tradycji warszawskich teatrzyków kabaretowych lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Dźwięki niezapomnianych melodii wprowadzają nas w niepowtarzalny świat kabaretów „Qui pro Quo, „Bandy”, „Cyganerii”. W spektaklu wykorzystano teksty Mariana Hemara, Juliana Tuwima, Andrzeja Własta, Antoniego Słonimskiego.

Głównymi bohaterami spektaklu są: Fryderyk Jàrosy „Polonus humoris causa” – jeden z najwybitniejszych konferansjerów międzywojennej Warszawy oraz piosenka: sentymentalna, liryczna, o miłości, o wiośnie, o rozstaniu, o przemijaniu …..

Wspomnienia Fryderyka Jàrosego przywołują postaci Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Stefci Górskiej, Zofii Ternè, Zuli Pogorzelskiej, Stefanii Grodzieńskiej, Eugeniusza Bodo, Kazimierza Krukowskiego i wielu innych znakomitych wykonawców.

Piosenki przeplatane tańcami: czardasz, tango, paso doble, a na parkiecie dancingu walce i foxtrot – wszystko do muzyki w wykonaniu Lesznowolskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Arkadiusza Górki.

Projekt Karpackie_emigracje

Na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW jesienią ubiegłego roku odbyła się wymiana młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca PW oraz zespołu Ansamblul Folcloric”Junii Brasovului” z Rumunii w celu umożliwienia obu stronom rozwoju na płaszczyźnie kulturowej, społecznej i językowej. W ramach projektu Stowarzyszenie otrzymało grant z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej  Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności na realizację wspomnianego projektu „Karpackie e_migracje.

Projekt „Karpackie e_migracje” polegał na zorganizowaniu wymiany młodzieży z dwóch krajów – Polski i Rumunii. Poprzez aktywny udział uczestników w działaniach opartych na metodach edukacji pozaformalnej umożliwił  on  rozwój na płaszczyźnie kulturowej, społecznej i językowej. Założeniem twórców projektu było wypracowanie strategii oraz formy pracy z osobami i społecznościami wykluczonymi – na przestrzeni historii i obecnie: dotyczącymi mniejszości etnicznych i narodowych. Przy realizacji projektu poruszano się w następujących kontekstach: migracje ludzi, przenikanie się kultur, prześladowania polityczne i światopoglądowe, wielojęzyczność, wielokulturowość i międzykulturowość. Program oparto na kulturowym dziedzictwie Karpat, ze szczególnym uwzględnieniem kultury wołoskiej, która do dziś obecna jest nie tylko w folklorze tradycyjnym, ale też w codziennym życiu mieszkańców krajów karpackich – w tym oczywiście Polski i Rumunii, a więc dwóch biegunów, pomiędzy którymi odbywały się i odbywają do dziś migracje i przepływ ludzi, dóbr i kultur.

Etiudy:

Kolejne :

kolejne etiudy:

>>>

>>>

>>>

>>>

Efekt prac Uczestników – zdjęcia z witrażami

Przykładowe prace – kolaże

„Polski Maj w Brazylii” – koncerty ZPiT PW

„Polski maj w Brazylii” to projekt koncertów Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej opartych o kulturę narodową Polski, za sprawą których przekazywane są Brazylijczykom informacje o Konstytucji 3 maja oraz ważnych dla Polaków świętach obchodzonych w maju.

Tournée artystyczne Zespołu odbywać się będzie w dniach 19 kwietnia – 8 maja 2023r w Brazylii, a więc w okresie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Święta Narodowego Konstytucji 3 maja, Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Występy przewidziano w 9 miastach – w centrach kultury, salach koncertowych i widowiskowych. Prezentowany będzie koncert pt. „Tańcem malowane” – dynamiczna, współcześnie opracowana rewia folkloru polskiego z projekcją grafiki z techniki malowania piaskiem w synchronizacji z muzyką, w wykonaniu jednego z najlepszych zespołów artystycznych tego typu w Polsce. Dodatkowo zaplanowane są koncerty pieśni po specjalnych mszach świętych w 4 parafiach na trasie tournée.

Trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej została tak zaplanowana, aby doświadczenie miejscowych urzędów w organizowaniu koncertów zostało wsparte pomocą ze strony stowarzyszeń polsko-brazylijskich, prężnie działających w wybranych miastach. Zapewni to szeroką reklamę koncertów przez osoby polskiego pochodzenia wśród sąsiadów innych narodowości. Przewidziane jest, że koncerty obejrzy ponad 10 tys. widzów, a promocja medialna dotrze do ponad 5 milionów Brazylijczyków.

Plan występów:

21.04 – CRICIUMA

22.04 – 23.04 – AUREA

22/04 o godz. 18:00 odbędzie się msza święta uświetniona występem Zespołu Pieśni i Tańca PW

23/04 o godz. 19:00 Zespół Pieśni i Tańca PW wystąpi wraz z grupą AURESOVIA w Ginásio Municipal Dr. Nédio Omizzolo w miejscowości Áurea

24.04 – ERECHIM

01.05 – SAO MATEUS

03.05 – KURYTYBA

W tym dniu koncert Zespołu PiT PW odbędzie się w Centrum Kultury Teatro Guaíra, we współpracy z Konsulatem Generalnym RP, który wybrał to miejsce na występ naszego Zespołu. Centrum Kultury Teatro Guaíra to jedna z największych sal koncertowych Brazylii i Ameryki Łacińskiej. Podczas koncertu planowane jest wystąpienie Pani Konsul  Marty Olkowskiej w związku z przypadającym na ten dzień naszym Świętem Narodowym 3 Maja

Życzymy powodzenia i sukcesów na tej wymagającej trasie koncertowej!

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Waldka Siwika

Drodzy Przyjaciele, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW

Z wielkim żalem i smutkiem informujemy o śmierci Waldemara Siwika. 

Waldek tańczył z nami od lutego 2018 i chociaż ZPiTPW nie był jego macierzystym zespołem, Waldek doskonale się wpisał w naszą „oldbojową” rodzinę. Kiedy dowiedziałam się o Jego tragicznej śmierci szukałam w myślach czasu, kiedy pojawił się na próbie… i nie mogłam sobie przypomnieć bo było to tak, jakby był z nami od zawsze….

Dobry Człowiek, uśmiechnięty, życzliwy, pomocny, odpowiedzialny, jeden z pozytywnych „duchów” naszej grupy. Będzie nam go bardzo, bardzo brakowało. Pozostaje wielka pustka….

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 lipca  o godz. 10.00 w Kościele pw. św Piotra i Pawła w Pęcicach, a pochówek na cmentarzu obok kościoła.

Joanna Szczepańska

Prezes Zarządu SPZPiT PW

Informacja o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Stowarzyszenia na dzień 30.06.2022

Szanowni Państwo

Działając na podstawie § 19 Statutu, Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej zwołuje Zwyczajne Walne Zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w dniu 30 czerwca 2022 roku (czwartek) o godzinie 18.00, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej w Warszawie, ul. Waryńskiego 12 (DS. Riwiera), z następującym porządkiem obrad:

 1. Otwarcie Zwyczajnego Walnego Zebrania.
 2. Wybór przewodniczącego Zwyczajnego Walnego Zebrania.
 3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zwyczajnego Walnego Zebrania.
 4. Sprawdzenie listy obecności członków Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiTPW oraz stwierdzenie prawomocności Zwyczajnego Walnego Zebrania.
 5. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
 6. Przyjęcie porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zebrania.
 7. Przedstawienie przez Zarząd sprawozdania finansowego Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiTPW za rok 2021.
 8. Przedstawienie przez Zarząd sprawozdania z działalności Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiTPW w roku 2021.
 9. Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej z działalności w roku 2021.
 10. Dyskusja nad sprawozdaniami za 2021 rok oraz priorytetami i formami działania Stowarzyszenia.
 11. Podjęcie przez Zwyczajne Walne Zebranie uchwał w sprawach:
 12. przyjęcia sprawozdania finansowego Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiTPW za rok 2021,
 13. przyjęcia sprawozdania z działalności Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiTPW w roku 2021,
 14. przyjęcia sprawozdania Komisji Rewizyjnej z działalności w roku 2021,
 15. Sprawy wniesione w trakcie zebrania.
 16. Zamknięcie obrad Zwyczajnego Walnego Zebrania.

Jednocześnie Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej informuje, iż w przypadku braku wymaganego quorum (więcej niż ½ liczby członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania) na Zwyczajnym Walnym Zebraniu zwołanym na dzień 30 czerwca 2022 roku na godzinę 18.00, ustala się drugi termin odbycia Zwyczajnego Walnego Zebrania – 30 czerwca 2022 roku o godzinie 18.30 w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca  Politechniki Warszawskiej w Warszawie, ul. Waryńskiego 12 (DS. Riwiera),
z porządkiem obrad jak wyżej.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej informuje, że do wglądu są następujące dokumenty:

 1. sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW w roku 2021 – plik PDF>>
 2. sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW za rok 2021 – plik PDF>>
 3. pozostałe wyjaśnienia finansowe – plik PDF>>
 4. dodatkowe informacje i objaśnienia – plik PDF>>
 5. sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności w roku 2021 – plik PDF>>

Zarząd SPZPiT PW

70 lat na scenie!

Jubileuszowy rok Zespołu Pieśni i Tańca PW świętujemy na wiele sposobów. Dla wszystkich członków Zespołu, tych aktywnych i Oldbojów, najważniejszym punktem obchodów jest zawsze KONCERT! W tym roku odbyły się dwa koncerty galowe. W pierwszym zaprezentował się obecny skład Zespołu a w drugim mieli okazję wystąpić wszyscy chętni byli Zespołowicze – młodsi i starsi absolwenci Zespołu. Mamy ogromną przyjemność zaprosić wszystkich naszych fanów i przyjaciół do obejrzenia tych koncertów, które odbyły się na scenie Matecznika Mazowsze. Oba koncerty zostały zarejestrowane i udostępnione na żywo dzięki uprzejmości Studenckiej Telewizji Internetowej TVPW

10 listopada, godz. 19:00 odbył się koncert „Młodzi siedemdziesięcioletni”

Na scenie zaprezentował się obecny skład Zespołu – grupa wokalna, grupa taneczna oraz kapela. W repertuarze pojawiły się premiery nowych suit!

(20+) Facebook

11 listopada, godz. 15:00 – odbył się koncert „Zawsze razem”

W ciągu 70 lat przez Zespół przewinęło się kilka pokoleń tancerzy, muzyków wokalistów. Podczas drugiego koncertu jubileuszowego na scenie wystąpili młodsi i starsi absolwenci Zespołu w najbardziej znanych suitach i pieśniach.

(20+) Facebook

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Andrzeja

Drodzy Przyjaciele, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Chłandy. 

Wielki talent muzyczny o niezapomnianej barwie i skali głosu. Solista Zespołu w latach 70-tych, wykonawca „Dziwożony”, „Pytała się Kasia” i innych zespołowych „hitów”.

Człowiek wielu talentów, po odejściu z Zespołu kontynuował działalność artystyczną w zespołach ludowych „Bartek” i „Gaik”. W ostatniej dekadzie wspólnie z koleżankami i kolegami z Zespołu założył Kabaret „Szczęśliwa Sześćdziesiątka”, dla którego stworzył kilka wspaniałych programów.

Po odejściu z Zespołu już jako Oldboj aktywnie uczestniczył w jubileuszach zespołowych oraz w przedstawieniach i koncertach „Oldbojowych”. Był Członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW.

Będzie nam Go bardzo brakować. Wyrazy żalu i współczucia składamy żonie, dzieciom i całej Rodzinie Andrzeja.

Pożegnanie odbędzie się w czwartek 16 września o godz. 10.00 w Kościele pw. św. Grzegorza Wielkiego przy ulicy Włodarzewskiej nr 54. Po mszy świętej uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu w Pyrach.

Natomiast w środę 15 września o godz. 18.00 w siedzibie Zespołu odbędzie się próba śpiewu, a od 19.00 śpiew z kapelą.

Zarząd Stowarzyszenia

Informacja o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Stowarzyszenia na dzień 17.06.2021

Szanowni Państwo,

Przypominam, że w czwartek 17 czerwca 2021 o godz. 18.00 w siedzibie Zespołu odbędzie się Walne Zebranie Stowarzyszenia.

W trakcie Zebrania dokonamy wyboru nowych władz Stowarzyszenia oraz zapoznamy się z bieżącą sytuacją przed jubileuszem Zespołu.

Przypominam jednocześnie, że uczestnictwo w zebraniach to nie tylko przywilej, ale i obowiązek członków Stowarzyszenia. Liczymy na Waszą obecność i zachęcamy do udziału w pracy Stowarzyszenia poprzez kandydowanie do Zarządu Stowarzyszenia.

Zawiadomienie oraz porządek obrad >>>plik pdf

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w czwartek 17 czerwca o godz. 18.00

Joanna Szczepańska

Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiTPW