„Polski Maj w Brazylii” – koncerty ZPiT PW

„Polski maj w Brazylii” to projekt koncertów Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej opartych o kulturę narodową Polski, za sprawą których przekazywane są Brazylijczykom informacje o Konstytucji 3 maja oraz ważnych dla Polaków świętach obchodzonych w maju.

Tournée artystyczne Zespołu odbywać się będzie w dniach 19 kwietnia – 8 maja 2023r w Brazylii, a więc w okresie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Święta Narodowego Konstytucji 3 maja, Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Występy przewidziano w 9 miastach – w centrach kultury, salach koncertowych i widowiskowych. Prezentowany będzie koncert pt. „Tańcem malowane” – dynamiczna, współcześnie opracowana rewia folkloru polskiego z projekcją grafiki z techniki malowania piaskiem w synchronizacji z muzyką, w wykonaniu jednego z najlepszych zespołów artystycznych tego typu w Polsce. Dodatkowo zaplanowane są koncerty pieśni po specjalnych mszach świętych w 4 parafiach na trasie tournée.

Trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej została tak zaplanowana, aby doświadczenie miejscowych urzędów w organizowaniu koncertów zostało wsparte pomocą ze strony stowarzyszeń polsko-brazylijskich, prężnie działających w wybranych miastach. Zapewni to szeroką reklamę koncertów przez osoby polskiego pochodzenia wśród sąsiadów innych narodowości. Przewidziane jest, że koncerty obejrzy ponad 10 tys. widzów, a promocja medialna dotrze do ponad 5 milionów Brazylijczyków.

Projekt uzyskał wsparcie Polskiej Fundacji Narodowej:

www.facebook.com/PolskaFundaciaNarodowa

www.instagram.com/polska.fundacja.narodowa

Koncerty w miastach:

21.04 – CRICIUMA

23.04 – AUREA

24.04 – ERECHIM

27.04 – Quedas do Iguaçu

29-30.04 Mallet, koncert oraz msza i koncert pieśni „Wiwat Maj”

01.05 – SAO MATEUS

2.05 – Itaiópolis

03.05 – KURYTYBA

7.05 – Rio de Janeiro – koncert oraz msza i koncert pieśni „Wiwat Maj”

ZPiT PW odwiedził 12 miast w Brazylii, przejechał ok. 5 tys km, dał 9 koncertów „Tańcem Malowane” i 3 koncerty pieśni „Wiwat Maj”. Miasta Criciuma i Iatiópolis po raz pierwszy gościły zespół artystyczny z Polski. W Aurea połowa mieszkańców była na koncercie – miasto liczy 4 tys. mieszkańców z czego ponad 90% z nich to osoby pochodzenia polskiego.

Krótka relacja filmowa z tournée „Polski Maj w Brazylii” – wkrótce…