
To był cudowny wieczór… Były emocje, owacje i wspaniała zabawa…
Przeżyjmy to jeszcze raz! Spektakl
Zapraszamy na kolejny nasz spektakl, tym razem do Radomia, do Ośrodka Kultury i Sztuki RESURSA OBYWATELSKA! Spektakl w naszym wykonaniu odbędzie się 22 kwietnia. Bilety można nabyć tu: https://biletyna.pl/koncert/Zakochanym-byc-i-kochanym-byc/Radom
Program nawiązuje do tradycji warszawskich teatrzyków kabaretowych lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Dźwięki niezapomnianych melodii wprowadzają nas w niepowtarzalny świat kabaretów „Qui pro Quo, „Bandy”, „Cyganerii”. W spektaklu wykorzystano teksty Mariana Hemara, Juliana Tuwima, Andrzeja Własta, Antoniego Słonimskiego.
Głównymi bohaterami spektaklu są: Fryderyk Jàrosy „Polonus humoris causa” – jeden z najwybitniejszych konferansjerów międzywojennej Warszawy oraz piosenka: sentymentalna, liryczna, o miłości, o wiośnie, o rozstaniu, o przemijaniu …..
Wspomnienia Fryderyka Jàrosego przywołują postaci Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Stefci Górskiej, Zofii Ternè, Zuli Pogorzelskiej, Stefanii Grodzieńskiej, Eugeniusza Bodo, Kazimierza Krukowskiego i wielu innych znakomitych wykonawców.
Piosenki przeplatane tańcami: czardasz, tango, paso doble, a na parkiecie dancingu walce i foxtrot – wszystko do muzyki w wykonaniu Lesznowolskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Arkadiusza Górki.
Na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW jesienią ubiegłego roku odbyła się wymiana młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca PW oraz zespołu Ansamblul Folcloric”Junii Brasovului” z Rumunii w celu umożliwienia obu stronom rozwoju na płaszczyźnie kulturowej, społecznej i językowej. W ramach projektu Stowarzyszenie otrzymało grant z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności na realizację wspomnianego projektu „Karpackie e_migracje.
Projekt „Karpackie e_migracje” polegał na zorganizowaniu wymiany młodzieży z dwóch krajów – Polski i Rumunii. Poprzez aktywny udział uczestników w działaniach opartych na metodach edukacji pozaformalnej umożliwił on rozwój na płaszczyźnie kulturowej, społecznej i językowej. Założeniem twórców projektu było wypracowanie strategii oraz formy pracy z osobami i społecznościami wykluczonymi – na przestrzeni historii i obecnie: dotyczącymi mniejszości etnicznych i narodowych. Przy realizacji projektu poruszano się w następujących kontekstach: migracje ludzi, przenikanie się kultur, prześladowania polityczne i światopoglądowe, wielojęzyczność, wielokulturowość i międzykulturowość. Program oparto na kulturowym dziedzictwie Karpat, ze szczególnym uwzględnieniem kultury wołoskiej, która do dziś obecna jest nie tylko w folklorze tradycyjnym, ale też w codziennym życiu mieszkańców krajów karpackich – w tym oczywiście Polski i Rumunii, a więc dwóch biegunów, pomiędzy którymi odbywały się i odbywają do dziś migracje i przepływ ludzi, dóbr i kultur.
Etiudy:
kolejne etiudy:
Efekt prac Uczestników – zdjęcia z witrażami
Przykładowe prace – kolaże
„Polski maj w Brazylii” to projekt koncertów Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej opartych o kulturę narodową Polski, za sprawą których przekazywane są Brazylijczykom informacje o Konstytucji 3 maja oraz ważnych dla Polaków świętach obchodzonych w maju.
Tournée artystyczne Zespołu odbywać się będzie w dniach 19 kwietnia – 8 maja 2023r w Brazylii, a więc w okresie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Święta Narodowego Konstytucji 3 maja, Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Występy przewidziano w 9 miastach – w centrach kultury, salach koncertowych i widowiskowych. Prezentowany będzie koncert pt. „Tańcem malowane” – dynamiczna, współcześnie opracowana rewia folkloru polskiego z projekcją grafiki z techniki malowania piaskiem w synchronizacji z muzyką, w wykonaniu jednego z najlepszych zespołów artystycznych tego typu w Polsce. Dodatkowo zaplanowane są koncerty pieśni po specjalnych mszach świętych w 4 parafiach na trasie tournée.
Trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej została tak zaplanowana, aby doświadczenie miejscowych urzędów w organizowaniu koncertów zostało wsparte pomocą ze strony stowarzyszeń polsko-brazylijskich, prężnie działających w wybranych miastach. Zapewni to szeroką reklamę koncertów przez osoby polskiego pochodzenia wśród sąsiadów innych narodowości. Przewidziane jest, że koncerty obejrzy ponad 10 tys. widzów, a promocja medialna dotrze do ponad 5 milionów Brazylijczyków.
Plan występów:
21.04 – CRICIUMA
22.04 – 23.04 – AUREA
22/04 o godz. 18:00 odbędzie się msza święta uświetniona występem Zespołu Pieśni i Tańca PW
23/04 o godz. 19:00 Zespół Pieśni i Tańca PW wystąpi wraz z grupą AURESOVIA w Ginásio Municipal Dr. Nédio Omizzolo w miejscowości Áurea
24.04 – ERECHIM
01.05 – SAO MATEUS
03.05 – KURYTYBA
W tym dniu koncert Zespołu PiT PW odbędzie się w Centrum Kultury Teatro Guaíra, we współpracy z Konsulatem Generalnym RP, który wybrał to miejsce na występ naszego Zespołu. Centrum Kultury Teatro Guaíra to jedna z największych sal koncertowych Brazylii i Ameryki Łacińskiej. Podczas koncertu planowane jest wystąpienie Pani Konsul Marty Olkowskiej w związku z przypadającym na ten dzień naszym Świętem Narodowym 3 Maja
Życzymy powodzenia i sukcesów na tej wymagającej trasie koncertowej!
Drodzy Przyjaciele, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW
Z wielkim żalem i smutkiem informujemy o śmierci Waldemara Siwika.
Waldek tańczył z nami od lutego 2018 i chociaż ZPiTPW nie był jego macierzystym zespołem, Waldek doskonale się wpisał w naszą „oldbojową” rodzinę. Kiedy dowiedziałam się o Jego tragicznej śmierci szukałam w myślach czasu, kiedy pojawił się na próbie… i nie mogłam sobie przypomnieć bo było to tak, jakby był z nami od zawsze….
Dobry Człowiek, uśmiechnięty, życzliwy, pomocny, odpowiedzialny, jeden z pozytywnych „duchów” naszej grupy. Będzie nam go bardzo, bardzo brakowało. Pozostaje wielka pustka….
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 lipca o godz. 10.00 w Kościele pw. św Piotra i Pawła w Pęcicach, a pochówek na cmentarzu obok kościoła.
Joanna Szczepańska
Prezes Zarządu SPZPiT PW
Szanowni Państwo
Działając na podstawie § 19 Statutu, Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej zwołuje Zwyczajne Walne Zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w dniu 30 czerwca 2022 roku (czwartek) o godzinie 18.00, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej w Warszawie, ul. Waryńskiego 12 (DS. Riwiera), z następującym porządkiem obrad:
Jednocześnie Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej informuje, iż w przypadku braku wymaganego quorum (więcej niż ½ liczby członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania) na Zwyczajnym Walnym Zebraniu zwołanym na dzień 30 czerwca 2022 roku na godzinę 18.00, ustala się drugi termin odbycia Zwyczajnego Walnego Zebrania – 30 czerwca 2022 roku o godzinie 18.30 w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej w Warszawie, ul. Waryńskiego 12 (DS. Riwiera),
z porządkiem obrad jak wyżej.
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej informuje, że do wglądu są następujące dokumenty:
Zarząd SPZPiT PW
Jubileuszowy rok Zespołu Pieśni i Tańca PW świętujemy na wiele sposobów. Dla wszystkich członków Zespołu, tych aktywnych i Oldbojów, najważniejszym punktem obchodów jest zawsze KONCERT! W tym roku odbyły się dwa koncerty galowe. W pierwszym zaprezentował się obecny skład Zespołu a w drugim mieli okazję wystąpić wszyscy chętni byli Zespołowicze – młodsi i starsi absolwenci Zespołu. Mamy ogromną przyjemność zaprosić wszystkich naszych fanów i przyjaciół do obejrzenia tych koncertów, które odbyły się na scenie Matecznika Mazowsze. Oba koncerty zostały zarejestrowane i udostępnione na żywo dzięki uprzejmości Studenckiej Telewizji Internetowej TVPW
10 listopada, godz. 19:00 odbył się koncert „Młodzi siedemdziesięcioletni”
Na scenie zaprezentował się obecny skład Zespołu – grupa wokalna, grupa taneczna oraz kapela. W repertuarze pojawiły się premiery nowych suit!
11 listopada, godz. 15:00 – odbył się koncert „Zawsze razem”
W ciągu 70 lat przez Zespół przewinęło się kilka pokoleń tancerzy, muzyków wokalistów. Podczas drugiego koncertu jubileuszowego na scenie wystąpili młodsi i starsi absolwenci Zespołu w najbardziej znanych suitach i pieśniach.
Drodzy Przyjaciele, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Chłandy.
Wielki talent muzyczny o niezapomnianej barwie i skali głosu. Solista Zespołu w latach 70-tych, wykonawca „Dziwożony”, „Pytała się Kasia” i innych zespołowych „hitów”.
Człowiek wielu talentów, po odejściu z Zespołu kontynuował działalność artystyczną w zespołach ludowych „Bartek” i „Gaik”. W ostatniej dekadzie wspólnie z koleżankami i kolegami z Zespołu założył Kabaret „Szczęśliwa Sześćdziesiątka”, dla którego stworzył kilka wspaniałych programów.
Po odejściu z Zespołu już jako Oldboj aktywnie uczestniczył w jubileuszach zespołowych oraz w przedstawieniach i koncertach „Oldbojowych”. Był Członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiT PW.
Będzie nam Go bardzo brakować. Wyrazy żalu i współczucia składamy żonie, dzieciom i całej Rodzinie Andrzeja.
Pożegnanie odbędzie się w czwartek 16 września o godz. 10.00 w Kościele pw. św. Grzegorza Wielkiego przy ulicy Włodarzewskiej nr 54. Po mszy świętej uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu w Pyrach.
Natomiast w środę 15 września o godz. 18.00 w siedzibie Zespołu odbędzie się próba śpiewu, a od 19.00 śpiew z kapelą.
Zarząd Stowarzyszenia
Szanowni Państwo,
Przypominam, że w czwartek 17 czerwca 2021 o godz. 18.00 w siedzibie Zespołu odbędzie się Walne Zebranie Stowarzyszenia.
W trakcie Zebrania dokonamy wyboru nowych władz Stowarzyszenia oraz zapoznamy się z bieżącą sytuacją przed jubileuszem Zespołu.
Przypominam jednocześnie, że uczestnictwo w zebraniach to nie tylko przywilej, ale i obowiązek członków Stowarzyszenia. Liczymy na Waszą obecność i zachęcamy do udziału w pracy Stowarzyszenia poprzez kandydowanie do Zarządu Stowarzyszenia.
Zawiadomienie oraz porządek obrad >>>plik pdf
Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w czwartek 17 czerwca o godz. 18.00
Joanna Szczepańska
Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół ZPiTPW